Strona wykorzystuje pliki Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Kalinowski

Swą żołnierską drogę rozpoczął jeszcze w czasie II Wojny Światowej tj. w listopadzie 1944 roku mając 19 lat. Szlak bojowy rozpoczął w styczniu 1945 roku, brał udział w forsowaniu Nysy Łużyckiej, zdobywał Budziszyn oraz Drezno. Działania wojenne zakończył w Mielniku. Po powrocie do kraju, zawodową służbę pełnił jako podoficer w 3 Okręgu Wojskowym. W lipcu 1949 roku po rozformowaniu 3 Okręgu Wojskowego został skierowany do 12 pułku piechoty w Pleszewie.
W 1952 roku ukończył kurs oficerski. Swą zawodową służbę wojskową zakończył ze względu na stan zdrowia w sierpniu 1977 roku. Jego ostatnim stanowiskiem był etat Szefa Administracji Wojskowej Koszar 33 pułku piechoty w Nysie. Pan Stanisław Kalinowski odszedł w stan spoczynku w stopniu podpułkownika. Prezesem Koła Nr 11 ZBŻZ w Nysie został 10.03.1983 roku i funkcję tę pełnił do 17.01.1985 roku. Zawsze bliskie były mu problemy zdrowotne byłych żołnierzy zawodowych i ich rodzin. Pan płk w st. spocz. Stanisław Kalinowski w swym żołnierskim życiu był wielokrotnie wyróżniany odznaczeniami bojowymi i odznaczeniami czasu pokoju m.in. medalem "Nysa, Odra, Bałtyk" oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i wieloma innymi.